Princíp dizajnu inteligentného domu
- 2021-11-08-
Úspech systému inteligentného zariadenia domácnosti nezávisí len od počtu inteligentných systémov, pokročilých alebo integrovaných systémov, ale aj od toho, či je návrh a konfigurácia systému hospodárna a rozumná, či systém dokáže úspešne fungovať, či je systém využívaný, správa a údržba sú pohodlné a či je technológia systému alebo produktov vyspelá a použiteľná, inými slovami, ako vymeniť minimálnu investíciu a najjednoduchším spôsobom za maximálny efekt a realizovať pohodlný a kvalitný život . Aby sa dosiahli vyššie uvedené ciele, mali by sa pri navrhovaní systému inteligentného domu dodržiavať tieto zásady:
Praktické a pohodlné(inteligentná domácnosť)
Základným cieľom inteligentného domu je poskytnúť ľuďom pohodlné, bezpečné, pohodlné a efektívne životné prostredie. Pri produktoch pre inteligentnú domácnosť je najdôležitejšie brať ako základ praktickosť, upustiť od tých okázalých funkcií, ktoré sa dajú použiť len ako zariadenie, a produkty sú hlavne praktické, ľahko ovládateľné a humanizované.
Pri navrhovaní systému inteligentnej domácnosti by sa mali podľa potrieb používateľa pre funkcie inteligentnej domácnosti integrovať nasledujúce najpraktickejšie a najzákladnejšie funkcie ovládania domácnosti: vrátane ovládania inteligentného domáceho spotrebiča, ovládania inteligentného osvetlenia, ovládania elektrických závesov, alarmu proti krádeži, kontroly prístupu interkom, únik plynu atď., zároveň je možné rozšíriť aj funkcie s pridanou hodnotou, ako sú trojmetrové CC a video na požiadanie. Spôsoby ovládania mnohých personalizovaných inteligentných domácností sú bohaté a rôznorodé, ako napríklad lokálne ovládanie, diaľkové ovládanie, centralizované ovládanie, diaľkové ovládanie mobilného telefónu, indukčné ovládanie, sieťové ovládanie, časovanie atď., jeho pôvodným zámerom je umožniť ľuďom zbaviť sa ťažkopádne záležitosti a zlepšiť efektivitu. Ak sú prevádzkový proces a nastavenie programu príliš ťažkopádne, používatelia sa môžu ľahko cítiť vylúčení. Preto pri návrhu inteligentnej domácnosti musíme plne zvážiť používateľskú skúsenosť, dbať na pohodlie a intuíciu ovládania a najlepšie je využiť grafické ovládacie rozhranie, aby bola prevádzka WYSIWYG.
Štandardizácia(inteligentná domácnosť)
Návrh schémy systému inteligentného domu sa vykoná v súlade s príslušnými vnútroštátnymi a regionálnymi normami, aby sa zabezpečila rozšíriteľnosť a rozšíriteľnosť systému. Pri prenose systému sa musí prijať štandardná sieťová technológia protokolu TCP/IP, aby sa zabezpečila kompatibilita a prepojenie systémov medzi rôznymi výrobcami. Predná výbava systému je multifunkčná, otvorená a rozšíriteľná. Napríklad hostiteľ systému, terminál a modul prijímajú štandardizovaný dizajn rozhrania, aby poskytli integrovanú platformu pre externých výrobcov domáceho inteligentného systému a jeho funkcie je možné rozšíriť. Keď je potrebné pridať funkcie, nie je potrebné hĺbiť potrubnú sieť, čo je jednoduché, spoľahlivé, pohodlné a ekonomické. Systém a produkty zvolené v návrhu môžu v budúcnosti prepojiť systém s neustále sa vyvíjajúcimi riadenými zariadeniami tretích strán.
Pohodlie(inteligentná domácnosť)
Pozoruhodnou vlastnosťou domácej inteligencie je, že pracovná záťaž inštalácie, uvedenia do prevádzky a údržby je veľmi veľká, čo si vyžaduje veľa ľudských a materiálnych zdrojov a stala sa prekážkou obmedzujúcou rozvoj odvetvia. Na vyriešenie tohto problému by sa pri návrhu systému malo zvážiť pohodlie inštalácie a údržby. Systém je možné napríklad ladiť a udržiavať na diaľku cez internet. Prostredníctvom siete môžu nielen obyvatelia realizovať riadiacu funkciu domáceho inteligentného systému, ale aj inžinieri môžu na diaľku kontrolovať funkčný stav systému a diagnostikovať poruchy systému. Týmto spôsobom je možné nastavenie systému a aktualizáciu verzie vykonávať na rôznych miestach, čo výrazne uľahčuje aplikáciu a údržbu systému, zlepšuje rýchlosť odozvy a znižuje náklady na údržbu.
Ľahký typ
„Ľahké“ produkty inteligentnej domácnosti, ako už názov napovedá, ide o ľahký systém inteligentnej domácnosti. „Jednoduchosť“, „praktickosť“ a „šikovnosť“ sú jeho hlavné charakteristiky a je to aj najväčší rozdiel medzi ním a tradičným systémom inteligentnej domácnosti. Preto vo všeobecnosti nazývame produkty pre inteligentnú domácnosť, ktoré nepotrebujú konštrukčné nasadenie, dajú sa voľne spájať a kombinovať s funkciami a sú relatívne lacné a možno ich priamo predávať koncovým spotrebiteľom ako „ľahké“ produkty inteligentnej domácnosti.